Polecają:

10 sposobów by stać się bardziej kreatywny

16 czerwca 2009 § 1

10krative

Skąd biorą się Twoje projekty? Jak je tworzysz? Kreatywności nie można się nauczyć ale można jej pomóc i ją zwiększyć. W poniższym artykule skupię się na metodach, które sam stosuje podczas pracy. Mi pomagają, może Tobie też się przydadzą.

1. Mapa myśli. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która sprawia, że mój umysł zaczyna przerzucać swoje tryby na szybsze obroty to tworzenie map myśli. Istotne, żeby znaleźć własną metodę tworzenia tego „dopalacza” kreatywności. Słowa kluczowe, kolory, obrazki, różne rodzaje linii łączących dane tematy itd. Zacznij spisywać swoje pomysły na kartkę papieru. Wywołaj burzę mózgu w swojej głowie i bądź kreatywny.

2. Szukaj inspiracji. Poprzez ogladanie projektów, które osiągnęły sukces jak i również tych, które okazały się klapą, jesteś w stanie wyciągnąć więcej niż sobie wyobrażasz. Oglądanie pięknych obrazów, filmów czy albumów spowoduje, że Twoja kreatywność nie zgaśnie. Inspiracja bowiem jest niezbędna podczas podnoszenia swojej kreatywności.

3. Zrelaksuj się. Czasem człowiek ma pustkę w głowie. Może jesteś przepracowany? Zrób coś co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Co powoduje, że jesteś spokojny i zrelaksowany? Krótki spacer, wizyta na basenie mogą stać się błogosławieństwem w takich momentach. Poczytaj fragmenty książek, które wprowadzają Cię w dobry nastrój. To naprawdę pomaga.

4. Okaż wdzięczność. Pomyśl o rzeczach i produktach, którym jesteś wdzięczny za swoją pozytywną energię. Poświęć chwilę rozmyślając o wszystkich przyjemnych rzeczach, które dostałeś w swoim życiu. Taki tok myślenia spowoduje, że będziesz bardziej otwarty na kreatywną energię.

5. Połechtaj swoją wyobraźnie. Zamknij swoje oczy i wyobraź siebie w jakieś sytuacji, jakiejkolwiek sytuacji. No dobra wybierz swoją idealną scenerię i miejsce. Postaraj się skupić na szczegółach – kolorach, smakach, teksturach. Co jesteś w stanie usłyszeć? Co czujesz? Jaka jest temperatura? itd. Zadawaj sobie więcej pytań i postaraj się zrelaksować co pobudzi Twoją kratywność.

6. Oddaj się chwili. Skup się nad tym co robisz. Profesjonalni muzycy czy artyści oddają się chwili. Tworzą całym sobą. Postaraj się zapomnieć o innych sprawach. Musisz całym ciałem i umysłem oddać się danemu projektowi. To odróżnia profesjonalistów od amatorów. Nie myśl o tym co będzie na obiad za godzinę i jaki film obejrzysz wieczorem. Poświęć się pracy. Metodę tą można trenować poprzez oddawanie pełnej uwagi codziennym rzeczom, które robisz – jedzenie, mycie naczyń, sprzątanie półki.

7. Rysuj. Krótka rada. Może wydaje Ci się to śmieszne, że tak prosta rzecz może sprawić, że będziesz bardziej kreatywny. Podczas rysowania spoglądasz na wszystko zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Kształty nabierają nowego charakteru a kolory przekazu. Niedocenienie tak prostej czynności jakim jest rysowanie to duży błąd, przez który możemy stracić wiele kreatywnej krwi przepływającej przez nasze żyły.

8. Bądź ciekawski. Podobno to pierwszy stopień do piekła. Ale też jedna z metod na zwiększenie swojej kreatywności. I co z tego, że ktoś podał rozwiązanie jakiegoś problemu? Może jest inna alternatywa? Może jest inna droga? Rozwiń w sobie umiejętność ciągłego poszukiwacza. Szukaj innych rozwiązań nawet gdy wydaje się to  na pierwszy rzut oka niemożliwe.

9. Bądź otwarty na pomysły. Nie blokuj się. Nie ograniczaj swojej twórczości tylko dlatego, że wydaje Ci się, że jakiś pomysł jest głupi lub zbyt oczywisty. Pamiętaj, że przy tworzeniu prostota to bardzo ważna cecha, która często jest celem. Otwórz swój umysł na więcej. Doceń każdą myśl bowiem ona może być drogowskazem do odpowiedzi na Twój problem

10. Myśl na papierze. Spisuj to o czym myślisz. Twoja głowa to prawdziwa fabryka pomysłów, ale co z tego jak nie jesteś w stanie ich wszystkich zapamiętać. Zapisuj myśli, frazy, pomysły. Mając je na papierze zawsze możesz do nich wrócić, rozwinąć co może przerzucić Twój tok myślenia na inne, nowe – kreatywne tory.

Jest to 10 sposobów, które powodują, że moja twórczość jest bardziej kreatywna. Jeżeli nie korzystasz z nich, wypróbuj je i zobaczysz ile możesz zyska ć.
A jak Ty zwiększasz swoją kreatywność? Czy korzystasz z któryś z metod opisanych powyżej?

Tagged: ,

§ Jeden komentarz do “10 sposobów by stać się bardziej kreatywny”

  • Sebastian pisze:

    Ja swoją kreatywność pobudzam poprzez rysowanie kilku losowych kresek/lini/krzywych, po czym zastanawiam się jak najmniejszą możliwą liczbą kolejnych kresek/krzywych sprawić by zaczeło to przypominać coś sensownego ;)

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz 10 sposobów by stać się bardziej kreatywny w Lime Factory.