Polecają:

3 rzeczy, o których należy pamiętać zanim da się projekt do druku

12 sierpnia 2009 § 1

projektowanie do druku

W tym artykule pragnę przedstawić 3 istotne sprawy, o których należy pamiętać przed oddaniem naszego projektu do wydruku.

W przypadku przygotowywania projektu do druku musimy zastosować troszkę inne zasady niż w przypadku projektowanie na potrzeby sieci. Trzy z nich to:

1. CMYK – czyli coś o kolorach
2. Krzywe – czyli coś o czcionkach i liniach
3. Spady – czyli coś o wymiarach

Jeżeli wiemy już o czym będzie to możemy spokojnie przechodzić do szczegółowego wyjasnienia:

1. CMYK – czyli coś o kolorach

Pamiętaj, że w przypadku druku na trybem w jakim muszą wystąpić np. zdjęcia musi być tryb CMYK [Cyan (niebieski),Magenta (czerwony), Yellow (źółty), Key (czarny)]. Nasze zdjęcia są w trybie RGB i co teraz? Jeżeli używamy Adobe Photoshop możemy w łatwy sposób przetworzyć nasze zdjęcia w odpowiedni tryb bez utraty znacznej jakości w momencie przejścia z trybu RGB na CMYK.

Na początku kiedy mamy zdjęcie w RGB należy przejść do View->Garmut Warning i nacisnąć te opcję. W przypadku kiedy na naszym zdjęciu ukażą się szare pola oznacza to, że kolory, które przykryte są tą szarością nie będą tak samo wyglądać w przypadku trybu CMYK. Należy przeprowadzić zabieg przy użyciu gąbki (Sponge Tool), który pozwoli nam na lekką desaturację kolorów . Po przemyciu wszystkich interesujących nas miejsc należy przejść do Image->Mode i zmienić tryb RGB na CMYK. Zapisujemy zdjęcie i mamy je gotowe do druku pod względem kolorystycznym. Czyli mamy już kolory, które chcemy mieć:)

2. Krzywe – czyli coś o czcionkach i liniach

Czcionki, nie zawsze będą wyglądały tak samo w jednym projekcie na dwóch różnych komputerach. Przypuśmy, że osoba do której wysyłamy nasz projekt nie ma jednej czcionki, którą użyliśmy w projekcie. Pamiętaj o zmianie czcionek na krzywe. Pomoże to zlikwidować problem wysypania się czcionki na monitorze drugiego komputera. Podobna sprawa dotyczy linii oraz konturów. Ich grubość może się zmieniać nie w taki sposób jaki byśmy sobie życzyli. W przypadku wektorowych plików w Adobe Illustratorze należy wejść na Edit->Expand – tutaj zaznaczamy wyłącznie Stroke i naciskamy OK.

Czyli mamy już coś o czcionkach i liniach. Nie musimy już się martwić, że coś złego się stanie z naszymi czcionkami i liniami.

3. Spady – czyli coś o wymiarach

Coś wygląda świetnie na monitorze? Lepiej, żeby też takie zostało na wydruku. Należy pamiętać, że po druku nasze projekty trafiają do introligatorni gdzie odpowiednio są przycinane. Aby uniknąć sytuacji, że nasz projekt na krawędziach nie będzie idealnie wyglądał należy tworzyć spady. W przypadku wizytówki 90mm x 50mm należy nasz projekt rozszerzyć po 2 mm z każdej ze stron. Otrzymamy wtedy 94mm x 54mm. Te 4 mm będą odcięte odpowiednio po 2 mm z każdej strony. Obraz wystający na te elementy, które zostaną usunięte musi być wyłącznie przedłużeniem kolorów oraz danych elementów, które znajdują się na projekcie o wymiarach 90mm x 50mm. Daje to nam pewność, że projekt który wysłaliśmy do drukarni, będzie ładnie wypełniony kolorami po same brzegi.

Mam nadzieję, że przy wysyłaniu plików do drukarni zastosujecie powyżej wymienione metody. Oczywiście te 3 zasady to nie wszystko o czym tr zeba pamiętać przy tworzeniu projektów na potrzeby druku, ale o tym później:)

Jakie są Wasze doświadczenia z przygotowywaniem projektów do druku? Jakie macie własne rady?

§ Jeden komentarz do “3 rzeczy, o których należy pamiętać zanim da się projekt do druku”

  • Tomek pisze:

    Co do gąbki i „gamut warning” to przyznam, że bardzo cenna rada. A co do spadów, to warto pamiętać że każda drukarnia ma swoje „widzimisie” i warto przed przygotowywaniem projektu do wysyłki zapytać o wymagania i szerokość spadu (np. 3mm), oszczędzi nam to tylko czasu :)

    Pozdrawiam,
    Tomek

  • § Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz 3 rzeczy, o których należy pamiętać zanim da się projekt do druku w Lime Factory.