Polecają:

4 kwestie związane z użytecznością

09 września 2011 § 1

usability
Użyteczność stron i aplikacji internetowych to temat numer jeden ostatnimi czasy. W poniższym artykule chce opisa

rx cialis low price

ć 4 ważne reguły, które pozwolą w lepszym stopniu zrozumieć jak ułatwić osobom korzystającym ze stron internetowych poruszanie się po Twoich następnych projektach.

1. Reguł 7+2

Ta zasada opiera się na możlwościach naszego mózgu do zachowywania w pamięci krótkotrwałej tylko 5-9 rzeczy w jednym momencie (George A. Miller). Pamiętajmy o tym tworząc rozwijane czy boczne menu ograniczając je do 7 elementów. Ta liczba, chociaż poparta badaniami jest to wartość umowna, która może zmienić swoją wartość w zależności od Twoich przemyślanych potrzeb.

2.Reguła 2-sekund

Według zasad użytkownik stron internetowych nie powinien być zmuszany do myślenia nad tym co powinien zrobić na stronie, żeby osiągnąć swój cel. Użytkownicy mają na niej swobodnie się poruszać. Ważne jest, aby nie musieli oni czekać na reakcje ze strony aplikacji dłużej niż 2 sekundy. Taki czas to najdłuższy okres po którym użytkownik się zniechęca.

W miejscach krytycznych, gdzie będzie ładowana większa aplikacja, której załadowanie przy wolniejszych łączach może trwać trochę dłużej powinna ona być zaopatrzona w preloader, który będzie wskazywał ile elementów już się wgrało. Nie ma nic gorszego niż patrzenie się w ekran, na którym nic się nie dzieje.

3. Reguła 3 kliknięć

1..2..3.. i jesteśmy u celu. Tak powinno wyglądać osiąganie celu na stronie internetowej. Łatwa i przemyślana nawigac ja powinna Ci zawsze przyświecać w trakcie tworzenia strony internetowej. Użytkownik powinien w szybki i zrozumiały dla niego sposób znajdować informacje, których szuka na stronie. Oczywiście kwestia trzech kliknięć też może zostać pominięta w tworzeniu strony, ale należy pamiętać, żeby użytkownik strony wiedział gdzie jest i jaki skutek wywoła następne kliknięcie.

4. Zagięcie strony

Po otwarciu strony internetowej rzadko jest ona w całości widoczna dla użytkownika. Pamiętaj o tym podczas projektowania serwisu internetowego.

Nikt nie umieszcza jedynego menu na stronie na dole projektu, ponieważ na monitorach o mniejszej rozdzielczości stopka strony jest gdzieś daleko na dole, widoczna dopiero po przewinięciu strony. Może to spowodować szybkie wyjście z serwisu, ponieważ na pierwszy rzut oka nikt nie będzie wiedział co na niej ma zrobić. Naistotniejsze i najaktrakcyjniejsze elementy strony, które mają spowodować dłuższy pobyt na niej muszą się znaleźć nad miejscem „zagięcia” strony.

Te cztery reguły, które zostały opisane powyżej to tylko kilka z zasad, których należy się trzymać w trakcie projektowania użytecznej aplikacji lub strony internetowej.

Artykuł powstał na podstawie postu 30 Usability Issues To Be Aware Of na Smashing Magazine.com, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat użyteczności.

§ Jeden komentarz do “4 kwestie związane z użytecznością”

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz 4 kwestie związane z użytecznością w Lime Factory.