Polecają:

6 elementów dobrze zaprojektowanej strony internetowej

10 lipca 2009 § 2

jigsaw
W tym artykule pragnę skupić się na kilku bardzo istotnych elementach dobrze zaprojektowanej strony internetowej. Nie dotyczy ona wyłącznie stron dla firm, ale większości stron jakie można znaleźć w internecie. Jest to jak łączenie puzzli, które razem stworzą coś naprawdę pięknego.

Na początek wymieńmy sobie elementy tworzące dobry projekt strony. Jest ich 6:
1. Główny blok
2. Logo
3. Nawigacja
4. Główna treść
5. Biała przestrzeń
6. Stopka

Wszystkie te elementy składają się na dobrze zaprojektowaną stronę internetową. Umiejscowienie ich zależy od projektu jak i również od potrzeb klienta. Teraz kilka słów o każdym z tych elementów.

1. Główny blok

Tak jak sama nazwa wskazuje, będzie to główne miejsce, gdzie będą umieszczone wszystkie elementy strony. Główny blok jest niczym ramka do zdjęcia – wskazuje jego granice, dzięki czemu nasz czytelnik będzie wiedział gdzie kończy się nasza strona. Często ten element nie jest zaznaczony żadnymi liniami, ale mimo to jest widzialny, ze względu na brak informacji poza pewnymi granicami na stronie. Najczęściej stosowanym tagiem aby uzyskać główny blok jest znacznik <div>. Obecnie odchodzi się od <table>.

2. Logo

Znak rozpoznawczy firmy. Można go zobaczyć na wizytówkach, kopertach, katalogach, ulotkach – ma tworzyć jednolity obraz firmy. Kolory, kształty oraz czcionka użyta do jego stworzenia powinna na każdym z materiałów wyglądać tak samo. Tworzy to silny obraz dobrze zorganizowanego przedsiębiorstwa. W przypadku projektowania strony internetowej należy pamiętać o tym elemencie i umieścić go w widocznym miejscu. Ważne jest również, że dzięki niemu nasz czytelnik wie na stronie jakiej firmy się znajduje.

3. Nawigacja

Czyli panel z przyciskami, dzięki któremu możemy swobodnie poruszać się po podstronach danej witryny. Najczęściej zawie ra takie przyciski jak: Strona domowa, Kontakt, Produkty, Usługi, Portfolio itp. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i wymagań klienta ten element może się znacznie różnić, ale należy pamiętać, żeby był on widoczny od razu po wejściu na stronę, przyciski były dobrze opisane i żeby działały!

Wyobraź sobie sytuacje kiedy wsiadasz do nowego samochodu, gdzie zauważasz dziesiątki przycisków, które nie są opisane – raczej nie poczujesz się zbyt komfortowo. Druga sytuacja – wsiadasz do nowego samochodu i nie wiesz gdzie znajdują się wszystkie przyciski, nawet nie wiesz gdzie jest stacyjka! Raczej nie poleciłbym takiego samochodu nikomu, dlatego też nie polecam stron ze źle wykonanym panelem nawigacyjnym.

4. Główna treść

To najistotniejsza rzecz na naszej stronie! Tutaj umieszczamy najważniejsze informacje dla naszego czytelnika. Jeżeli po wejściu na stronę nie może on znaleźć tego czego szuka to opuści naszą stronę w przeciągu kilku sekund. Pamiętaj o tym i umieszczaj najważniejsze informacje w głównym punkcie Twojej strony, tak żeby były widoczne oraz czytelne.

5. Biała przestrzeń

To element, o którym najczęściej zapominamy. Dzięki przestrzeni, gdzie nie ma rysunków oraz tekstu nadajemy naszej stronie równowagi. Początkujący projektanci bardzo często pragną zapchać całą stronę licznymi rysunkami, tekstem i wszystkim co im przyjdzie do głowy. Nie jest to najlepszy pomysł. Daj odpocząć oczom swojego czytelnika. Niech ta wolna przestrzeń na Twojej stronie zrównoważy te wszystkie pozostałe elementy dobrej strony internetowej. Nie zapominaj o białej przestrzeni!

6. Stopka

Na samym dole strony powinna znajdować się stopka. Tutaj znajdują się prawa autorskie, kontakt oraz także można umieścić tutaj kolejne odnośniki do podstron. Ten element w naszym projekcie ma mówić czytelnikowi, że znajduje się na samym dole naszej strony i nic poniżej już nie znajdzie;)

I tak przedstawiłem 6 podstawowych elementów, które tworzą na stronę internetową na poziomie. Mam nadzieję, że przy następnych projektach uwzględnicie te składniki i stworzycie naprawdę pięknie zoorganizowaną stronę internetową, które będzie funkcjonalna i łatwa do obsługi.

Czy są jakieś elementy, które zawsze dodajecie do swoich stron, a nie uwzględniłem ich w artykule? Zachęcam do napisania komentarza.

Tagged: , , , ,

§ 2 komentarzy do “6 elementów dobrze zaprojektowanej strony internetowej”

  • fi pisze:

    Z tą „białą przestrzenią” to chyba nie tak dosłownie w sensie koloru? Chodzi o „oddech”, czyli miejsca wolne od treści?

  • Igor Napierała pisze:

    Oczywiście, że nazywa się białą ale taka nie musi być, to może być przedłużenie tła. Nazwa troch ę niefortunna. I można to oczywi cie nazwać oddechem dla oczu:) Dzięki pozbawieniu treści te obszary nadadzą lepszej równowagi stronie.

  • § Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz 6 elementów dobrze zaprojektowanej strony internetowej w Lime Factory.