Polecają:

Cufon – zmień czcionkę na swojej stronie

06 października 2010 § 2

cufon000
Ten post wyjaśni szybko i prosto jak dodać do swojej strony własne czcionki za pomocą kilku prostych poleceń. Wymagana znajomość: podstawa HTML oraz CSS. Nie musisz znać Javascriptu on doda wszystko za Ciebie.

Skorzystamy z prostej metody dołączania dowolnej czcionki (czytaj licencje każdej czcionki, bo nie zawsze wszystko jest darmowe :p). Tą prostą metodą jest cufon. Jeżeli otwarłeś/aś tą stronę to masz przed sobą taki widok.
cufon001
Za pomocą przycisku download ściągamy plik o nazwie cufon-yui.js (prawy przycisk myszy i plik zapisz jako). Następnie na tej stronie mamy miejsce gdzie możemy wgrać naszą czcionkę.
cufon002

Jeżeli wybrałeś jakąś czcionkę to znaczy, że zgadzasz się z tym, że Twoja czcionka może zostać użyta to zaznacz The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash)

Teraz wybierz znaki, które mają zostać wykorzystane. Nie wybieraj wszystkich znaków chyba, że naprawdę tego potrzebujesz. Zwiększy to objętość Twojego pliku, a czesem może to być kilkaset kilo!
cufon003

W sekcji Security wpisz nazwę Twojej strony, ze względów bezpieczeństwa.
cufon004

Dział Performance & file size najczęściej daje nam dobre wartości, których nie musimy zmieniać. Następnie zgadzamy się na warunki I acknowledge and accept these terms i generujemy plik dolnym przyciskiem Let’s do it!
cufon007

Wrzucamy pliki cufon-yui.js oraz plik stworzony przez generator nazwaczcionki.font.js tam gdzie znajduję się plik, w którym chcemy zmienić czcionkę, np. index.php i otwieramy ten plik. W sekcji wpisujemy:

		
		
		

W funkcji replace wpisujemy w nawiasie w cudzysłowach dany element, który chcemy, żeby był podmieniony naszą czcionką. Tu przyda się podstawy CSS, ponieważ elementy zaznaczamy w taki sam sposób. p – odpowiedzialne pewnie jest za wszystkie paragrafy na Twojej stronie. U mnie jest to nagłówek h2 zastąpiony czcionką Museo Sans.

I możesz się teraz cieszyć swoją czcionką na swojej własnej stronie, która jest w pełni edytowalna, nie musisz ju ż więcej zamieniać tekstu na obrazki, cufon zrobi to za Ciebie.

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz komentarz a na pewno pomogę. Pamiętaj, że zawsze może subskrybować LimeFactory poprzez kanał RSS.

§ 2 komentarzy do “Cufon – zmień czcionkę na swojej stronie”

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Cufon – zmień czcionkę na swojej stronie w Lime Factory.