Polecają:

Jak skutecznie programować – część III: Funkcje niech nie będą Ci obce

08 kwietnia 2010 § 0

funkcje
Trzecią część serii Jak skutecznie programować chciałbym poświęcić – funkcjom. Są one często niedoceniane przez początkujących programistów, jednak ich stosowanie jest bardzo proste i znacznie polepsza jakość naszej pracy. W pierwszej i drugiej części serii dowiesz się o innych metodach skutecznego programowania.

Seria ta nie odnosi się do wszystkich języków programowania, ale również nie odnosi się tylko do jednego. Staram się zaznaczać w jakim języku i w jaki sposób można daną poradę zastosować.

Funkcje odnoszą się do takich języków jak Javascript, PHP czy Actionscript. Są to elementu kodu, które znacznie zmniejszą wagę naszego pliku oraz pozwalają na stosowa nie zmiennych, które znacznie poszerzają możliwości danego języka i zwiększają dynamikę naszych projektów.

Actionscript – budowa funkcji w tym języku jest bardzo prosta, tak jak w prawie każdym :P

function nazwaFunkcji(zmienna1, zmienna2,...,zmiennaX):co ma zwracać funkcja{
blok kodu wykonywany przez daną funkcję
}

Javascript i PHP
function nazwaFunkcji(zmienna1,zmienna2,...,zmiennaX)
{
blok kodu wykonywany przez daną funkcję
}

Stosowanie funkcji z wykorzystaniem zmiennych powoduje, że dany blok kodu może być stosowany wielokrotnie bez potrzeby powtarzania informacji w nich zawartych. Wystarczy ją wywołać po jej nazwie. Poprzez zastosowanie zmiennych, które są dynamicznie wprowadzane przez użytkownika możemy otrzymać strony oraz aplikację, które będą o wiele bardziej atrakcyjne i interesujące dla naszych użytkowników.

Kolejnym atutem stosowania funkcji jest zmienianie wartości tylko w jednym miejscu, nie trzeba tego robić w każdym miejscu w kodzie lecz wystarczy zmienić blok kodu znajdujący się w danej funkcji.

Jeżeli często programujesz i stosujesz funkcje w swojej codziennej pracy to podziel się swoimi uwagami.

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Jak skutecznie programować – część III: Funkcje niech nie będą Ci obce w Lime Factory.