Polecają:

Klasyfikacja czcionek – część II

27 maja 2009 Komentowanie nie jest możliwe

No to przechodzimy do drugiej części artykułu o czcionkach, dokładniej o grupach według których możemy je sklasyfikować. W pierwszej części przedstawione zostało 5 grup: Humanist (Venetian), Garalde, Didone, Transitional, Lineal.
Dzisiaj skupimy się 5 pozostałych grupach i powiemy sobie kilka słów o nich:

6. Mechanistic (Egyptian)
We wczesnych latach dziewiętnastych zaczęto rozwiajać bardzo grube czcionki, było to związane z rozwojem nowej dziedziny komunikacji – reklam, plakatów, ulotek, których zadaniem było przyciągnięcie uwagi czytelnika. Używano grubych szeryfów o kwadratowych zakończeniach, co nadało im charakter, który świetnie się spisywał w tym zadaniu. Nadal można je zauważyć, bowiem stosowane są przez agencje reklamowe w celu przyciągnięcia wzroku potencjalnego czytelnika.
Czcionki, które klasyfikujemy do tej grupy to: Memphis, Clarendon, Woodtypes, Lubalin, Rockwell, American Typewriter

7. Black Letter
Kształ litery oparty jest na typografii z czasów Gutenberga. Układ tej czcionki przypomina ręczne napisane litery w manuskryptach tworzonych w Europie. Są one trudne do preczytania w przypadku dużych paragrafów i/lub małych rozmiarów. Tego rodzaju czcionki można użyć przy tworzeniu projektów na specjalne okazje np. na dyplomach, certyfikatach.
Czcionki, które klasyfikujemy do tej grupy to: Old English Text, Linotext, Goudy Text, Cloister Black

8. Decorative
Gdy potrzebujemy nagłówka, który idealnie dopasuje się do naszej usługi lub produktu to możemy skorzystać z czcionek typu Decorative. Mam tutaj ba rdzo duży wybór, czcionek, jednak ich użyteczność bardzo często ogranicza się do jednego lub dwóch projektów. Są one ściśle wyspecjalizowane pod względem przekazu: litery na czapkach baseballowych, litery w sercach itp. Nie stosuje się ich do większy partii tekstu, ze względu na brak odpowiedniej czytelności przy większych paragrafach.
Czcionki, które klasyfikujemy do tej grupy to: Jokerman, GiddyUp, LoveLetters, Stencil, Rosewood, Critter

9. Script
Oparte na piśmie odręcznym. Litery zaogkrąglone i lekko przekrzywione w prawą stronę. Idealne do wykorzystania w przypadku zaproszeń. Między słowami n ie ma dużej odległości, więc czasem należy ją lekko zwiększyć. Czcionki Script charakteryzują się długimi ogonkami i ozdobami.
Czcionki, które klasyfikujemy do tej grupy to: Kunstler Script, Bickham Script Pro, Edwardian Script, Snell Roundhand, Brush Script

10. Manual
Czcionki z grupy Manual charakteryzują się kształtem przypominającym użycie długopisu lub pióra do napisania ich liter. Oparte są na odręcznym piśmie. W literach widoczne są zaokrąglenia. Ściśle do siebie przylegają co w przypadku dużych paragrafów, może stworzyć problemy z czytelnością.
Czcionki, które klasyfikujemy do tej grupy to: V Hand, Christopherhand, Rage Italic

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Klasyfikacja czcionek – część II w Lime Factory.