Polecają:

Kod kreskowy – po co Ci czcionka mamy generator

19 kwietnia 2011 § 0

kod_kreskowy
W tym artykule przedstawię Wam jak zbudowany jest kod kreskowy i jak możemy go w prosty sposób wygenerować. Skupie się na kodach typu EAN-8 oraz EAN-13, ponieważ je najczęściej możemy spotkać na opakowaniach jednostkowych towarów. Są one prawie na wszystkich produktach. Jakie jest ich zadanie oraz jak samemu możemy stworzyć taki kod kreskowy możesz przeczytać w tym artykule.

Co to jest EAN i jak jest zbudowany?

Skrót EAN pochodzi od słów European Article Number, obecnie nazwa zmieniona na International Article Number lecz skrót się nie zmienił. Co do rozróżnienia EAN-8 oraz EAN-13 to sprawa jest bardzo prosta – liczby wskazują ile cyfr znajdzie się w danym kodzie. EAN-8 często jest wykorzystywany jako kod zastępujący EAN-13 na mniejszych opakowaniach.

Oprócz standardowych 13 cyfr w przypadku EAN-13 mogą zostać dodane jeszcze 2 do 4 liczb, które będą wskazywały m.in. na liczbę seryjną, okres wydania czas opisma czy na wagę produktu.

Cyfry znajdujące się w kodzie EAN dzielimy na 4 grupy:
kod_maly

  1. 2-3 pierwsze cyfry odpowidzialne są za numer organizacji krajowej, w której dany produkt jest zarejestrowany. W przypadku Polski jest to liczba 590. Jeżeli będiesz musiał wygenerować jakieś unikalne kody kreskowe dla swojej działalności to śmiało możesz zaczynać od liczb 200-299, są one zarezerwowane dla produktów konfekcjonowanych w sklepie, więc idealnie się nadają do własnego oznaczania towarów.
  2. Kolejne 4,5 lub 6 cyfr to kod producenta
  3. W zależności od długości dwóch pierwszych członów kodu, długość tego obszaru może być różna. Określa kod produktu.
  4. Ostatnia liczba to liczba kontrolna.

Generujemy swój własny EAN-13

Projektując opakowania spotkałem sie pewnego dnia z problemem – jak stworzyć kod EAN do opakowania bez posiadania czcionki kodu kreskowego. Z pomocą przyszła mi strona Terrego Burtona i jego generator kodów kreskowych. Uratowała mi wiele czasu i nie musiałem szukać programów do tworzenia kodów kreskowych, ani czcionki kodu kreskowego. Użycie jest bardzo proste.

Dostaliśmy numery kodu EAN13 od klienta i musimy teraz wygenerować dla niego kod kreskowy. W polu Symbology wybieramy EAN13 (tutaj możesz określić również czy chcesz generować kod innego typu – jest tego trochę:). W polu content zamieszamy nasz numer kodu.

Kolejne pole zawiera takie wyrażenia: includetext guardwhitespace. includetext ma za zadanie umieścić cyfry kodu pod samym kodem kreskowym. guardwhite space to element odpowiedzialny za zachowanie miejsca dla kodu kreskowego, żeby mógł być on bez problemów sczytany. Z lewej strony kodu kreskowego za to zadanie odpowiedzialna jest pierwsze wystająca cyfra.

Kolejne opcje możemy pozostawić nietknięte. Naciskamy Make Barcode i czekamy. Po sekundzie pojawi nam się kilka możliwości do wyboru. Ja zawsze wybieram EPS – grafikę wektorową możemy dowolnie skalować bez utraty jakości.

Mam nadzieję, że ten post przybliżył Wam tematykę kodów kreskowych i ułatwi codzienną pracę.

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Kod kreskowy – po co Ci czcionka mamy generator w Lime Factory.