Polecają:

Kolor Pantone w Photoshopie – nadawanie nowego kanału

02 marca 2011 § 0

pantones
W tym poście przedstawię jak dodać kolor Pantone w programie Photoshop i jak zapisać go do pliku tif. Przyda się ten tutorial wszystkim, którzy muszą przygotowywać materiały do druku.

Korzystając z dodatkowych kolorów np. z biblioteki Pantone jesteśmy pewni, że na wydruku nasze kolory będą takie jakich oczekujemy. Pozwala to na zachowanie takiego samego koloru w logo, etykiet, materiałów firmowych.

Często stosowanie koloru Pantone jest o wiele tańsze w wydruku niż druk z farb CMYK. Wyodrębnianie koloru dodatkowego w programie illustrator opisałem już wcześniej. W programie Photoshop jest trochę inna droga uzyskania tego efektu, ale nie oznacza to, że trudniejsza.

Zaczynamy od pliku, gdzie na warstwie mamy nasz obiekt.
01_obrazek_cmyk
Spójrzmy teraz na kanały. Powinny one wyglądać w taki sposób:
02_kanal_cmyk
Zaznaczamy obiekt, który ma zostać wypełniony określonym kolorem i wracamy do kanałów. W prawym górnym rogu okna z kanałami należy wybrać nowy kanał dodatkowego koloru.
03_nowy_kanal
Otwiera nam się okno, w którym zwracamy uwagę na kwadracik z kolorem, dzięki któremu będziemy w stanie wybrać nasz dodatkowy kolor.
04_nowy_kanal_pnt
Naciskamy na kolor i przechodzimy do następnego okna.
05_kolory
Kolejnym krokiem jest wejście do Biblioteki kolorów (Color Libraries), żeby wybrać interesujący nas kolor.
06_wybor_pantone
U góry możemy wybierać spośród róznych bibliotek kolorów, w zależności na jakim surowcu będziemy drukować dany projekt. No to jak już mamy wybrany kolor naciskamy Ok. Wyskakuje nam okno z podsumowaniem.
07_wybrany_pantone
Na obecną chwilę mamy kolor dodatkowy nałożony na nasz obraz w CMYK’u. Przechodząc do kanałów uzyskujemy coś takiego:
08_cmyk_i_pantone
Teraz zrobimy rzecz, która może być trochę trudna do zrozumienia dla codziennych wyjadaczy Photoshop’a. Wyrzucamy warstwę z naszym obiektem. Pozbędziemy się obiektu w CMYK’u. Pomimo tego, że nie posiadamy na warstwach żadnego obiektu to jest on widoczny, ponieważ istnieje w kanałach.
09_pantone
No i doszliśmy do zapisywania pliku. Plik->Zapisz jako -> Wybieramy format pliku Tiff i pamiętajmy, żeby zaznaczyć okienko z Dodatkowymi kolorami (Spot Colors) dzięki temu w naszym pliku zostanie uwzględniony kanał z kolorem dodatkowym.
10_zapis
I w taki sposób uzyskujemy plik w formacie tif z dodatkowym kolorem Pantone, który może zostać wysłany do drukarni lub zaimportowany do illustratora lub indesign, do bardziej rozbudowanych projektów. Powodzenia w przygotowywaniu materiałów do druku. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co sie dzieje na Lime Factory to subskrybuj kanał RSS.

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Kolor Pantone w Photoshopie – nadawanie nowego kanału w Lime Factory.