Polecają:

Mapy Myśli, czyli jak zaoszczędzić swój bezcenny czas

06 lipca 2009 § 0

mapa001
W poniższym artykule skupiam się na mapach myśli, korzyściach wynikających z ich zastosowania oraz sposobu tworzenia.

Mapy myśli to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie swojej kreatywności. Już wcześniej wspominałem o tej metodzie w artykule o 10 metodach pobudzania swojej kreatywności.

Nie bez przyczyny piszę o tej metodzie cały artykuł, bowiem to dzięki niej mój mózg wchodzi na wyższe obroty i pozwala na wyciśnięcie większej ilości kreatywności niż w każdym innym przypadku.

Oczywiście każdy z nas musi sobie znaleźć własną metodę. Dla mnie mapy myśli są idealną metodą, która jest skuteczna. A przecież o to w tym wszystkim chodzi – żeby być skutecznym.

Jeżeli nie wiesz czym są mapy myśli to warto zapoznać się ich . Każdy z nas posiada dwie połkule mózgowe, dzięki którym radzimy sobie z codziennym życiem. Każda z nich pełni inne funkc je. Warto wiedzieć, z której z nich korzystasz częściej. Prawa odpowiedzialna jest za kolory, obrazki a lewa za rzeczy bardziej ścisłe jak liczby, litery.

Czy uczyłeś się kiedyś wiersza na pamięć? Wkuwałeś go i przychodziło to z trudnością. Dlaczego? Korzystałeś tylko i wyłącznie z lewej półkuli. Patrzyłeś się na kartkę i na pamięć uczyłeś się każdego wersu. To nie jest dobre rozwiązanie i nigdy nie będzie. Zaangażuj obydwie półkule mózgowe a Twój umysł stanie się naprawdę wspaniałym narzędziem, które pozwoli Ci zapamiętywać ogromne ilości informacji i od razu organizować je w przystępny sposób.

Pamiętam, że na studiach bardzo często moi znajomi spędzali godziny ucząc się przed egzaminami. Nie wychodzili z domów tylko spędzali je nad książkami, próbując wbić w swój umysł mnóstwo informacji. Dzięki zastosowaniu map myśli zdobywałem wiedzę o wiele wiele szybciej. Moja typowa powtórka trwała od 15 do 30 minut podczas gdy inne osoby potrafiły spędzić nawet kilka godzin na ten sam materiał. Jak to jest możliwe? Łączyłem działanie obdywu półkul mózgowych i to była moja przewaga.
mapa004
Tyle zalet napisałem na temat map myśli ale jak je stworzyć i jakie korzyści można z nich osiągnąć? Poszukaj w domu pustą kartkę, ołówek, długopisy, kredki oraz pisaki. Wydaje się, że takie rzeczy to wyprawka dla kogoś z zerówki, ale to wszystko co wystarczy Ci żeby zrobić prawdziwą mapę myśli.

Na środku kartki piszesz główne słowo, rysujesz do niego obrazek, który odpowiednio pokolorujesz. Następnie od głównego słowa odchodzą strzałki, różnych kolorów i kształtów, które skierowane sa do następnych słów związanych z piewszym słowem. Od tych słów odchodza kolejne strzałki i tak dalej. Pamiętaj, żeby używać kolorów oraz kształtów. Rysuj – pobudzasz prawą półkulę, spisuj słowa – pobudzasz lewą półkulę. Powiedzenie co dwie głowy do niejedna, możemy zmienić na co dwie półkule to nie jedna.

Dzięki temu, że półkule współpracują wyciskasz więcej z mózgu w tym samym czasie co byś uczył się normalną metodą.
mapa002
Co zyskujesz dzięki mapom myśli – czas, bezcenny czas. Nauka przebiega szybciej, kreatywność wzrasta, unikalne pomysły pojawiają się szybciej. Drugą i ważną zaletą jest sam proces tworzenia map myśli. Nie jest to monotonne przepisywanie informacji z książek do zeszytu. To rysowanie, kolorowanie, tworzenie! Dlaczego nauka musi być nudna? Zmień to. Dzięki zastosowaniu map myśli pokochałem się uczyć. Dlatego każdego dnia uczę się, czytam i rysuję. To naprawdę pomaga.

Jeżeli nie jesteś przekonany do Map Myśli, to daj im szansę przy następnym zadaniu. Gdy będziesz musiał wymyślić projekt jakieś rzeczy lub będziesz musiał się czegoś nauczyć. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat map myśli możesz przeczytać ksiązki Toniego Buzana, który jest twórcą tej metody.

Jeżeli stosujesz lub planujesz zastosować mapę myśli i masz jakieś pytania do tej metody, napisz komentarz pod tym postem. Żadne pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Mapy Myśli, czyli jak zaoszczędzić swój bezcenny czas w Lime Factory.