Polecają:

Pantonowy kolor roku 2010 – Turkusowy

23 marca 2010 § 0

kolor2010
Już jakiś czas temu firma Pantone ogłosiła kolor roku 2010. Jest to piękny turkusowy kolor o nazwie – Pantone 15-5519. W poniższym artykule napiszę kilka faktów dotyczących tego koloru. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kolorach to zapraszam do przeczytania artykułu na temat psychologii kolorów oraz zajrzenia do kolekcji stron, gdzie kolory stają się bliższe.

Po połączeniu spokojnych właściwości niebieskiego oraz krzepiących elementów koloru zielonego powstał kolor turkusowy. Przypominający uspokajające tropikalne wody pozwala uciec od codziennych problemów świata i polepsza samopoczucie.

W wielu kulturach turkusowy jest uważany jako ochronny talizman, kolor głębokiego współczucia i uleczenia oraz także jako kolor wiary oraz prawdy inspirowany wodą i niebem. Dzięki wieloletnim badaniom kolorów stwierdzono, że turkusowy reprezentuje ucieczkę do tropikalnego raju, który jest przyjemny nawet jeśli jest tylko fantazją. Najczęściej kolor turkusowy jest odbierany przez ludzi pozytywnie, bez względu czy jest to kolor spokojnego oceanu otaczającego tropikalną wyspę czy ochraniającego nas kamienia przed złymi duchami.

Łatwo ten kolor może być przeniesiony na strój mężczyzn oraz kobiet. Turkusowy bardzo ładnie komponuje się z innymi kolorami. Z neutralnymi kolorami oraz brąz owym daje lekki powiew emocji, uzupełnia czerwony oraz różowy. Razem z ciemnym niebieskim tworzy klasyczny morski wygląd. Ożywia również zielenie, szczególnie w połączeniu żółtego z zielonym.

Artykuł został oryginalnie napisany na stronie www.pantone.com.

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Pantonowy kolor roku 2010 – Turkusowy w Lime Factory.