Polecają:

Podstawowa geometria, a projektowanie logo

21 lipca 2009 § 0

Geometria logo
W tym artykule pragnę skupić się na podstawowych figurach geometrycznych oraz wykorzystaniu ich przy projektowaniu profesjonalnie wykonanego logo.

Logo jest niezbędnym elementem tworzącym wizerunek firmy. Widzimy je na wizytówkach, na budynkach i samochodach danej firmy. Powinno być wszędzie tam gdzie jest firma, jej pracownicy, samochody, a nawet korespondencja (logo na firmowych kopertach).  Pamiętajmy, że profesjonalnie zaprojektowane logo potrafi wzbudzić wiele pozytywnych emocji i rozbudzać w naszych klientach zaufanie i lojalność.

Przejdźmy teraz do kwestii geometrii w projektowaniu logo. Chciałbym przybliżyć Wam kilka przykładów symetrycznych figur geometrycznych, które upewnią Was, że prostota w tworzeniu logo to bardzo istotna cecha dobrego logo. Prostotę należy utrzymywać w kolorystyce, typografii, elementach składowych logo oraz w jego kształcie. I właśnie w tym artykule pragnę przybliżyć się do prostoty kształtów logo.

Każdy z nas zna podstawowe firgury geometryczne: okrąg, elipsa, kwadrat, prostokąt, trójkąt itd. Każde z nich ma inne zastosowanie w projektowaniu logo, ponieważ wzbudza różne emocje. Poniżej możecie obejrzeć projekty logo oraz opis kształtów geometrycznych, z których sa stworzone.

Okrąg

circle
Symbolizuje wolność, nieskończoność oraz kompletność. Dzięki swojej idealnej konstrukcji bardzo często wybierany w celu przedstawienia idealnego wyboru, ochrony i bezpieczeństwa.

Elipsa

elipsa
Posiada podobną naturę co okrąg, jednak częściej stosuje się ją w sytuacjach, kiedy należy dodać więcej dynamiki.

Kwadrat i prostokąt

square
Oto najpowszechniejsze i nabardziej znane nam figury na kształt których człowiek tworzy produkty codziennego użytku. Kształt gazety, książki, budynków, ekranów telewizyjnych i monitorów. Wszystko to wzbudza w nas bezpieczeństwo i wygodę. Używane są często aby podkreślić wiedzę, stabiliność i prawdę.

Trójkąt

triangle

Najbardziej dynamiczna figura. Symbolizuję wzrost, progres oraz ruch. Ze względu na posiadające charakterystyczny układ wierzchołków, często stosowany jest w celu nakierowaniu wzroku odbiorcy w konkretnym kierunku.

Wszytkie te kształty można odpowiednio ze sobą łączyć, żeby wywoływać odpowiednie emocje. Oczywiście projektowanie logo nie ogranicza się wyłącznie do tych figur, które wymieniłem. Należy jednak pamiętać, że podczas procesu projektowania logo istotną rzeczą jest pamiętanie o podstawowych zasadach projektwania logo, żeby po prostu nie przekombinować.

A jakie logo Ty posiadasz? Czy zbudowane jest z wyżej wymienionych figur geometrycznych?

Głównym źródłem informacji jest artykuł: 8 Bits Of Perfect Geometry In Classic Logos ze strony inspirationbit.com

Tagged: ,

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Podstawowa geometria, a projektowanie logo w Lime Factory.