Polecają:

Spirala Fibonacciego – pamiętaj o proporcjach

29 czerwca 2009 § 0

boskaspirala
W tym artykule pragnę pokrótce opisać gdzie można spotkać spiralę Fibonacciego w życiu codziennym i dlaczego warto o niej pamiętać podczas projektowania oraz fotografowania.

Spirala Fibonacciego jest bardzo zbliżona do złotej spirali. Dlaczego warto o niej pamiętać? Ponieważ znajdziemy ją wszędzie, w otaczającej nas naturze – od układu ramion galaktyk, poprzez budowe rogów, szponów aż do budowy skorupy ślimaka. Określa „boskie” proporcje. W przypadku roślin układ liści w takim układzie nazywany jest spiralną filotaksją.
snail
Już starożytni Grecy zauważyli tą zależność i wykorzystywali ją w swoich pracach. Może spojrzałeś kiedyś na zdjęcie, plakat czy okładkę i zastanowiłeś/-aś się – dlaczego taka przyjemna jest kompozycja danego projektu? Odpowiedź pewnie była dosyć prosta – artysta umyślnie (lub czasami nieumyślnie) zastosował spiralę Fibonacciego.

Przyjrzyj się poniżemu zdjęciu. Zdjęcie zachowuje harmonię dzięki odpowiedniej kompozycji i dokładnej proporc ji, a jak to osiągnięto? Tak jest, dzięki wszechobecnej spirali Fibonacciego.
spiralphoto
Postaraj się pamiętać o niej za każdym razem, kiedy zaczniesz projektować lub fotografować. Pomoże Ci osiągnąć idealną kompozycję, co znacznie podniesie jakość Twoich prac.

Tagged: , ,

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Spirala Fibonacciego – pamiętaj o proporcjach w Lime Factory.