Polecają:

Wyodrębnianie dodatkowego koloru w illustratorze

16 lutego 2010 § 1

cmyk_0
Czasem drukarnie proszą o zaznaczenie linii cięcia, bigowania lub miejsc tłoczenia dodatkowym kolorem. W poniższym poście przedstawię jak w illustratorze, w bardzo prosty sposób dokonacie tego zabiegu.

No to zaczynamy. Najpierw tworzymy ponadczasową kompozycję w illustratorze. Jeżeli drukarnia wymaga od nas zaznaczenia dodatkowym kolorem (ang. Spot Color) koloru, gdzie np. nasza ulotka ma się zginać to poniższy artykuł pomoże Was to zrobić w bardzo prosty sposób.

Rysujemy wtedy po prostu linię w miejscu cięcia/bigu lub zaznaczamy cały obiekt jeżeli ma być wytłaczany. Następnie przechodzimy do okienka kolor (Window->Color):
cmyk1_0
Zwróćmy uwagę na małą ikonkę w lewym dolnym rogu. Jest to ostrzeżenie dla nas, że kolor, który mamy zaznaczony nie jest w zakresie drukowania w kolorystyce CMYK. Po naciśnięciu na tą ikonkę, kolor zmienia się na najbliższy kolor w CMYK’u.

W przypadku gdy byłby to kolor, który będzie wydrukowany lepiej pobawić się suwakami każdego z kolorów, ponieważ w ten sposób mamy lepsza kontrolę na kolorami. W naszym przypadku na szczęście kolor nie ma być wydrukowany, tylko wskazywać operatorowi DTP w drukarni, gdzie na introligatorni ma się znaleźć big,wytłoczenie itd.

No to gdy już dobraliśmy kolor naciskamy na małą ikonkę w prawym górnym rogu, gdzie wybieramy opcje do okna kolor, niestety nie widoczny na powyższym obrazku. Wybieramy „Create New Swatch” czyli dodajemy nowy kolor.
cmyk2_0
Otrzymujemy wtedy takie okienko:
cmyk3_0
Wpisujemy odpowiednią nazwę np: BIGOWANIE, WYKROJNIK (gdy są to linie cięcia)
Ja wpisałem: Przykładowy kolor
Następnie w miejscu oznaczonym cyferką 1. Wybieramy Dodatkowy kolor (Spot Color) i naciskamy OK. No i mamy teraz dodany nowy kolor, na który będziemy mogli spojrzeć przed samym wydrukowaniem pliku postscriptowego, z którego po przedestylowaniu powstanie nasz plik dla drukarni.

Jeżeli zaznaczyliśmy wszystko co chcemy aby było oznaczone jako dodatkowy kolor przechodzimy do drukowania pliku do pliku ps. Po wybraniu opcji Drukuj i zastosowaniu pliku ppd, którego często dostarcza drukarnia lub posiada go na stronie przechodzimy na Wyjście (Output) i mamy przed sobą taki widok.
cmyk4_0
Tutaj widzimy wszystkie 4 kolory: C, M, Y, K oraz nasz Przykładowy kolor. Naciskamy Gotowe (ang. Done) i tak wyodrębniliśmy dodatkowy kolor w illustratorze.

Atrybuty elementów w dodatkowym kolorze należy ustawić na nadruk. Wchodzimy w okno atrybuty i tam zaznaczamy nadruk obrysu lub wypełnienia, w zależności od potrzeb. Następnie podczas okna wydruku do pliku ps należy w zakładce Zaawansowane zaznaczyć Nadruk (Overprint)->Zachowaj i wszystko gotowe:)

Jeżeli macie jakieś pytania to komentujcie. Jeżeli chcecie być na bieżąco co się dzieje w Lime Factory możesz zawsze subskrybować poprzez RSS.

§ Jeden komentarz do “Wyodrębnianie dodatkowego koloru w illustratorze”

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Wyodrębnianie dodatkowego koloru w illustratorze w Lime Factory.