Polecają:

Wyróżnij się w sieci – zrób swoją własną „fawikonkę”

21 czerwca 2009 § 0

faviconpost

W poniższym artykule przedstawie Wam stronę, dzięki której w bardzo łatwy sposób będziecie w stanie zrobić favicon, który wyróżni Waszą stronę w sieci. Podam też sposób umieszczenia jej w małym okienku obok nazwy adresu Waszej strony.

Favicon to malutka ikonka przy adresie strony w górnym pasku przeglądarki. Jest to miejsce, o którym należy pamiętać przy projektowaniu logo, bowiem jest to najmniejszy format w jakim przyjdzie nam przedstawić logo.

W artykule o 4 podstawowych zasadach projektowania zwróciłem uwage na powtórzenia, które sprawiaja, że projekty naszych stron stają się bardziej profesjonalne. Stworzenie własnej favicon ujednolica Twoją stronę, a co za tym idzie staję się ona atrakcyjniejsza do oglądania, bo nie jesteś jak miliony innych stron z faviconą kartki przy nazwie adresu.

Stworzenie własnej unikalnej favicon nie jest trudne. W sieci dostępne sa strony, na których można stworzyć te małe obrazki (można napisać obrazeczki) graficzne. Sam korzystam z favicon.cc, która jest świetną stroną, gdzie wykonanie favicon jest bardzo proste. W trakcie tworzenia widzimy ikonkę i mamy pojęcie jak będzie wyglądała przy jej umieszczeniu przy adresie. Ściągamy ją następnie na swój komputer i mamy ją gotową do zamieszczenia na naszej stronie.

Jak umieścić favicon, żeby był widoczny w przeglądarce?

Jeżeli Twoją stroną główną jest index.html to wtedy wystarczy edytować tą stronkę, a następnie wpisać w sekcji „head”:

<link rel="shortcut icon" href=""/>

Oczywiście znacznik href musi kierować do miejsca, gdzie znajduje się Twoja mała ikonka na serwerze, czyli tam gdzie sam(a) ją przesłałeś(aś).

W przypadku używania WordPress’a należy plik przesłać do folderu, gdzie znajduje się skórka, którą używasz. Następnie edytować plik header.php i pod

<head profile="">

wpisać

<link rel="shortcut icon" href="<?php bloginfo('stylesheet_directory');
?>/favicon.ico" />

To wszystko, teraz już możesz cieszyć się ze swojej faviconki:]

A czy Wy macie własne favicony? Zostawcie w komentarzu adres do Waszej strony i pokażcie co udało Wam się stworzyć na tak małej przestrzeni.

Tagged: , ,

§ Napisz komentarz

Co to za artykuł?

Obecnie czytasz Wyróżnij się w sieci – zrób swoją własną „fawikonkę” w Lime Factory.